Informace

Výrobci

Novinky

Prohlédnuté produkty

Sur-Ron Light Bee L1eX 40Ah, nový model

SR-LB-L1eX-Bk-40Ah-M24

Nový produkt

Elektro motocykl Sur-Ron Light Bee L1eX je plně vybaven pro provoz na pozemních komunikacích. K jeho řízení postačí řidičský průkaz skupiny AM nebo B. Je lehký, výkonný a spolehlivý. Možnost odpočtu DPH

Více informací

Upozornění: poslední kus skladem!

128 500,00 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Parametry

Hmotnost56
Výkon6kW
Napětí60V (16S)
Kapacita [Ah]40
Typ článkůLG INR21700-M50LT
Energie [Wh]2300
Nominální proud [A]100
Rok výroby2024
Modelový rok2024
TypSur-ron Light Bee L1eX
Druh vidliceKKE Suspension Fork
Kategorie homologaceL1e-B
Barevné provedeníČerná

Více informací

Lehká el7ektrická motorka SUR-RON Light Bee do terénu, v homologované verzi L1eX i pro legální provoz na pozemních komunikacích. První kus jsme dovezli v roce 2017 a od roku 2018 je v naší nabídce. Pro svou lehkost, spolehlivost, kvalitním a nezáludným konstrukčním zpracováním se stala velice oblíbenou a vyhledávanou elektro motorkou pro volnočasové aktivity i jako dopravní prostředek a to i pro výkon některých specifických povolání. Mezi uživateli motorky patří téměř všichni. Muži, ženy, dorost i děti které dosáhnou na zem a všichni pro které je výkon dostatečný.  Maximální rychlost na rovině cca 73km/h, zrychlení z 0 na 50km/h za pouhé 4s. Komfort doplňuje USB zásuvka 2A pro nabíjení telefonu, navigace, přídavných světel atd. Motorka je pojata jako ultralehký dirt-bike.

Ovládání a jízda je snadná, elektromotor nezhasne a má sílu i od 0 otáček, což umožní jet terénem jakoukoli rychlostí klidně pomaleji než krokem. To ocení zejména začátečníci. Užívání je snadné, stačí nabíjet a jezdit. Údržba také není příliš složitá, kdo se dokáže postarat o svoje jízdní kolo, pravděpodobně nebude potřebovat žádný servis.

Tato motorka je také oblíbeným cílem kutilů - tuningářů, kteří ji umí předělat k nepoznání. Mění se jak mechanicky zvyšování, snižování, jiná řídítka, sedla, tlumiče, kola, masky .. ale i elektricky vyšší výkon, větší kapacita akumulátoru. Jelikož jsme příznivci těchto úprav, všichni na našich motorkách také rádi jezdíme a některé úpravy také sami nabízíme, nepřicházíte u nás o záruku na změnou nedotčené díly a nevyžadujeme placené servisní prohlídky pro potvrzení záruky. V ČR se nachází stovky kusů sur-ronů, ale i dalších výkonově podobných el.motorek jako třeba Talaria, z niž je i mnoho našich zákazníků, kterým tímto děkujeme za přízeň. Vnikly zde komunity, skupiny, mnoho návodů a zkušeností. Nechcete jezdit sami nebo chcete referenci z vašeho okolí? Napište nám váš okres :). Je zde veliká šance na nějaké společné výlety s dalšími majiteli podobných či stejných el. motorek. 

* Motorky dodáváme smontované, vyzkoušené a s dopravou zdarma po celé ČR někdy i druhý den po obdržení platby a třeba i o víkendu. Vyndáme z auta a můžete jezdit :)

díly a různá vylepšení zde

soubory ke stažení - návody, rozpad dílů a další užitečné informace

Doprava na Slovensko v krabici v případě zájmu nás prosím kontaktujte

Pozor! Na trhu se vyskytují kusy, které nejsou dovezeny přímo od výrobce ale od čínských překupníků. Zejména si je třeba dávat pozor na akumulátor který má výrazně nižší kapacitu a výkon 48V 25Ah a může být osazen i slabším motorem. Dále se na trhu vyskytují varianty 60V 32Ah, 60V 34Ah 38Ah 40Ah. Také to mohou být kusy, které převážně nejsou určeny pro EU ale pro jiné země a mívají i jiné nastavení/komponenty u homologované verze L1e se může lišit i legislativou dané země určení. Na těchto kusech se mohou vyskytovat i jiné výrobní anomálie či nejakost. Již jsme několikrát řešily s výrobcem a výrobce prohlásil, že na tyto individuálně exportované kusy z Chiny již nebude poskytovat žádnou podporu! jelikož byly v Chině prodány s patřičnou slevou že jsou bez záruky. Ujišťujeme Vás, že naše SUR-RONy pochází od autorizovaného dovozce pro ČR sur-ron-moto.cz a jsou exportovány přímo z výrobní fabriky SUR-RON. Máme oprávnění provádět záruční i pozáruční servis a to vč.zásahů uvnitř akumulátoru k čemuž máme potřebné vybavení.

Co Je nového a jakými změnami motorka prošla?

 • 06.2024 - nový model 2024, jiná přední maska s tlumeným i dálkový světlem, nové zdaní světlo, jiné brzdové hadice
 • 05.2024 - nový bateriový konektor pro připojení motorky. Vylepšené připojení nekompatibilní se staršími bateriemi!
 • 04.2023 -  baterie 40Ah (38Ah nom.) s články formátu 21700 LG M50LT, a zvýšený výkon (mimo pozemní komunikace) z 80A na 100A (6kW)
 • 09.2022 -  baterie 38Ah (37Ah využitelná kapacita)
 • 06.2022 - baterie 34Ah, začíná se osazovat X kontrolér s novým softwarem - vyšší výkon o 25% v případě použití výkonnější baterie
 • Model 2021 - plně vychází z X verze a má i nastavitelné rekuperační brzdění, mimo pozemní komunikace možnost stejného výkonu i maximální rychlosti jako u terénní X verze.
 • 2021 - ukončena výroba některých barev, zůstává černá, modrá, stříbrná
 • od 4.2020 - plně elektronický akcelerátor bez lanka a bovdenu, vylepšení těsnění ložisek rámu, vylepšení rámu. L1e verze má rekuperaci avšak nemá kontrolér X

Nový model Light Bee L1eX 2024

Jaké Jsou nejoblíbenější modifikace?

 • gumová či jiná zástěrka/ ochrana zadního tlumiče. Chrání tlumič a jehlová ložiska v rámu, usnadňuje čištění
 • výztuha stupaček - zvyšuje odolnost proti ulomení držáku stupačky
 • větší zadní rozeta - větší síla v kopcích na úkor snížení maximální rychlosti
 • řídítka s vyšším průhybem či představec zvyšující řídítka - lepší pohodlí a méně zakloněná hlava při jízdě ve stoje
 • vypínač na světla - nechci být moc viděn ;)
 • zvýšení výkonu motoru a to až na 15kW více již nedoporučujeme, vždy je nutné aby jednotka hlídala teplotu vinutí motoru. Toto vyžaduje i jiný akumulátor. více informací zde
 • Baterie jiných výrobců s mnohem větší kapacitou, zpravidla jsou větší/vyšší a vyžadují i drobné úpravy

Od roku 2021 došlo bohužel ukončení výroby některých barev. Zůstává zůstává černá, modrá, stříbrná

Sur-Ron Light Bee barevné verze - www.meldius.com

Výbava homologované verze L1e oproti X verzi se liší hlavně v homologačních záležitostech

 • homologační sada - hlavní světlo, směrová světla, zrcátka, brzdové světlo, obrysové světlo a osvětlení RZ
 • od modelu 2021, nastavitelným rekuperačním brzděním a jiné funkce
 • přehledný tachometr s ukazatelem nabití, kontrolkami a možností zobrazení chybových kódů. Ukazatel rychlosti lze nastavit aby ukazoval správně i po změně převodu.
 • COC list díky které lze motocykl registrovat

přístrojová deska L1e s indikací dálkového světla

Postup změny nastavení převodu na displeji Sur-ron L1eX

Nastavení displeje SUR-RON L1e

Postup registrace motorky

 • po zakoupení od nás obdržíte k motocyklu fakturu a COC list
 • zvolíte si pojišťovnu a uzavřete povinné ručení - získáte doklad o uzavření pojištění
 • vyplníte formulář pro registraci nového vozidla, vezmete s sebou formulář, fakturu, COC list, doklad o uzavření pov.ruč. na úřad kde řeší evidenci vozidel
 • motocykl je plně elektrický, pokud se rozhodnete počkat na RZ které začíná EL (elektrická vozidla) registrace je zcela zdarma
 • až vám dá úřad vědět stavíte se pro TP, OTP, i RZ :) technická kontrola u nového motocyklu je za 6let
 • pojišťovně nahlásíte registrační značku RZ
 • pro jízdu na motocyklu po pozemních komunikacích vám stačí řidičské oprávnění AM nebo B

holkám to na Sur-ronu sluší

Návod jak nastavit intenzitu rekuperace u Sur-ron Light bee X a L1eX či jak deaktivovat vypínání motoru při stisknuté brzdě zde:

nastavení rekuperace u Sur-ron Light Bee

Podrobný popis

Dále zde najdete podrobný popis funkcí, dílů, požitých technologii. Obecné informace i konkrétní rady a doporučení. Zkušenosti.

Specifikace pohonu a převodů

PMSM(pernament magnet synchrous motor) bezkartáčový bezúdržbový motor vzduchem chlazený váží 7kg má permanentní magnety s odolností až 180°C ze vzácných zemin, nominální výkon 5kW, špičkovou účinnost 95% (přičemž nad 80% se pohybuje v rozsahu 1,4 až 21,5Nm), maximální kroutící moment až 33Nm. Pohon je veden ozubeným řemenem CONTINENTAL 8M CX na hřídel umístěnou v ose kyvné vidlice. Toto technické řešení odstraňuje nežádoucí napínání a zkracování řetězu v důsledku pohybu zadní vidlice. Primární převod řemenem má poměr  1:2,2 sekundární převod řetězem 420 má převodový poměr 1:3,4 celkový převodový poměr je 1:7,6. Ten lze v případě potřeby změnit výměnou zadní rozety. Standardní rozeta má 48z (řetěz se 106ti články) pro 58z je potřeba delší řetěz se 112ti články) rozety s menším i větším počtem zubů máme v našich dílech.

motor + převody

Specifikace jednotky

sur-ron X controller

jednotka se systémem FOC (Field Oriented Control), sinusovým průběhem, který nevytváří elektricky bzučivý zvuk v motoru a má lepší běh. Je přidána funkce regenerativního brzdění, které vrací energii zpět do akumulátoru. Díky těmto vylepšením také dosahuje vyššího kroutícího momentu. Jednotka je zapouzdřena v odolném hliníkovém odlitku a celá je zalitá. Je tak odolná vůči vnějším vlivům. Celková elektrická účinnost dosahuje 98%

 • FOC řízení - přesně vypočítává potřebný statorový proud vzhledem k pozici rotoru, vyznačuje se výbornou charakteristikou, která se dobře adaptuje a dá se použít pro BLDC i střídavé AC motory. Vyžaduje však provádění mnoha výpočtů, které ale nejsou moc časově náročné. Pracuje dobře při každé rychlosti a dovoluje přesně řídit / dávkovat točivý moment.

Ostatní bezpečnostní a jiné funkce

 • snímač sundaného stojánku - deaktivuje motor
 • snímač pádu - deaktivuje motor při pádu. Poté je potřeba vypnout a znovu zapnout klíček.
 • snímač přední a zadní brzdové páky - při stisku páky je deaktivován pohon a rozsvíceno brzdové světlo. Snímač brzdových pák lze pro pokročilé jezdce později deaktivovat přes diagnostiku aby zůstala zachována funkce brzdového světla.
 • rekuperace -regenerativní brzdění je spojeno s akcelerátorem. Při ubírání plynule přechází akcelerace k brzdění které vrací energii do akumulátoru. Rekuperace je deaktivována v ECO módu.
 • akcelerátor - otočná rukojeť jako u klasické motorky od modelu 2020 elektronika v rukojeti vedena kabelem (dříve lankem v bovdenu ke snímači pod baterkou)
 • přepínač SPORT/ECO - v ECO módu je omezen výkon na cca 3kW a rychlost na cca 45km/h. ECO mód je aktivován i akumulátorem v případě zbývající energie pod 20%, případně z jiných důvodů jako ochrana před poškozením.
 • houkačka
 • tachometr - podsvětlený display údaji (aktuální rychlost, celkový stav km / aktuální a maximální rychlost, počítadlo km, stav akumulátoru .. ) a led stavové kontrolky
 • USB zásuvka 2A pro napájení dalších zařízení
 • kompletní předepsané homologované osvětlení
 • hlavní klíček "zapalování" 

Plně automatická nabíječka je součástí dodávky

Vylepšená plně automatická rychlo nabíječka 10A v barvách elektromobility, která je nyní menší a její ventilátor je podstatně tišší oproti starší verzi.

Nabíječka

Akumulátor

Akumulátor je vybaven všemi moderními bezpečnostními prvky v BMS (battery management system) který komunikuje s ostatními jednotkami po sběrnici. Chrání tak akumulátor před všemi možnými vlivy poškození jako je nadměrné vybití, přebití, nadproud, zvýšená teplota / příliš nízká teplota která se snímá na 4 místech, balancer pro vyrovnání jednotlivých sérií článků. To vše je v odolném extrudovaném obalu z Al a plastovým víkem. Na akumulátoru se nachází displej, který informuje o stavu nabití akumulátoru v procentech. Ten je založen na kalkulaci vydaného/přijatého náboje, teplotní kompenzaci, kalibraci při plném nabití a dalších algoritmech, které podávají až neuvěřitelnou přesnost což jsme ověřili i v našem testu. Na displej se tak dá plně spolehnout při výletech. Akumulátor lze nabíjet přímo v motorce, nebo jej lze snadno vyjmout (po odemknutí krytu klíčkem zapalování a po odpojení silového a signálového konektoru) a nabíjet třeba doma. Motorku tak můžete mít třeba garáži nebo jinde což je vhodné zejména v zimě (Lithiové akumulátory se nesmí nabíjet pod bodem mrazu, také mají v při nízkých teplotách nižší kapacitu).

Pokud je akumulátor po jízdě horký, je lepší nechat jej vychladnout a poté jej připojit na nabíječku. Zrovna tak je dobré nechat jej odpočinout po nabití.

Počet nabíjecích cyklů lithiových akumulátorů se počítá na "plné" cykly. Pokud tedy vybijete akumulátor třeba do poloviny a opět nabijete není to jeden celý cyklus. Nabíjet můžete kdykoli (mimo mrazu a vysoké teploty) pokud vybijete trochu a nechystáte se na jízdu pro kterou nebudete potřebovat plnou kapacitu nemusíte hned znova nabíjet - ušetříte malinko stárnutí. Protože dlouhodobé skladování se doporučuje za stavu 30-70% a občasného kontrolování zda-li není příliš vybitý. Při úplném nabití a blízkém 100% baterie stárne rychleji. Lithiové stejně jako jiné akumulátory stárnou, i když se nepoužívají. U Li-ion to je v závislosti na podmínkách skladování 1-5% ztrátou kapacity za rok.

  

Nová větší kapacita akumulátoru 40Ah s články formátu 21700 LG M50LT

Sur-ron light bee X akumulátor 60V 40Ah

Rám  

Dvojitý kolébkový rám z lehké Hliníková slitiny 6061 T4 & T6 kovaný za vysokého tlaku, svařovaný. Velice tuhý a přitom lehký 7,8kg.

rámtlumič

Tlumiče a pérování

 • Přední vidlice umožňují nastavitelnou úroveň tlumení zvlášť stlačení i uvolnění (odskok). Některé typy vidlic umožňují nastavení tlakem vzduchu.
 • Zadní tlumič, nastavitelné tlumení zvlášť stlačení/ uvolnění, nastavitelné předpětí pružiny

Kola a pláště

přední i zadní velikost 70/100-19 na ráfku 19x1,4 Homologovaná L1eX verze je obuta do jiných plášťů než terénní X bez homologace. (vhodnější pro silniční provoz)

Brzdy

Čtyř pístové kotoučové hydraulické brzdy. Průměr kotouče 203mm

Rozměry

 • rozměry 1870x780x1040mm
 • světlá výška 270mm
 • výška sedla 830mm

rozmery

Snažíme se podávat ověřené informace a díky dlouholetým zkušenostem s elektropohony jsme schopni parametry i přeměřovat. S našimi partnery provádíme i životnostní zkoušky na několika testovacích kusech abychom byly vždy napřed. Prvního sur-rona v ČR z roku 2017 stále máme :)

další informace na dotaz

Tyto motorky si můžete vyzkoušet či půjčit v okrese Jablonec nad Nisou, jiná místa v ČR na dotaz. Stojí za vyzkoušení 45Km/h dosáhne i do poměrně prudkého kopce. V prudkém kopci se i pohodě rozjedete (lépe jak se spalovacím motorem, plný kroutící moment má prakticky od nula otáček). Vyladěný převod síla/maximální rychlost jde ještě upravit zadní rozetou.

Reálný dojezd v terénu v Jizerských horách pravidelně kolem 40-70km s 84kg jezdcem včetně prudkých stoupání (výškový rozdíl v součtu 5,8km) = ježdění v terénu cca 2 hodiny. Záleží na stylu jízdy, terénu, hmotnosti jezdce a v neposlední řadě na kapacitě akumulátoru (60V 32,34,38,40Ah)